Szukaj
  • Darek Sulima

Ofiara na rzecz Cerkwi Św. Włodzimierza w Morągu

Drodzy Bracia i Siostry

W dniu 28 lipca br. w Morągu odbędą się uroczystości poświęcone patronowi parafii – Świętemu Równemu Apostołom Księciu Włodzimierzowi. Parafia powstała w 1964 r. i została założona przez ks. Anatola Ławreszuka. Liczy niespełna 10 wiernych i jest placówką filialną parafii prawosławnej św. Mikołaja w Ornecie. Nabożeństwa są tu sprawowane 2 razy w miesiącu o godz. 10.00.


https://zrzutka.pl/bsdrgy


W tym roku wypada 75. rocznica tragicznej Akcji “Wisła”. W Morągu w czasie Akcji Wisła zatrzymywał się pociąg z ludźmi z Chełmszczyzny i Białej Podlaskiej. Jedna z parafianek opowiada: „Przyjechaliśmy do Morąga i tu wysiedliśmy, wozy załadowaliśmy i powieźli nas. Zjechaliśmy już na boczne drogi. Mama wołała: dokąd nas wieziecie? Zapamiętałam, że domy stały na wzniesieniach, a droga była w wąwozie. Trzy rodziny w tym i nas wysadzili w Wenecji. Skierowano nas do mieszkania. Nie było w nim okien, wszystko zabite deskami. Był brud, smród i bałagan. Nie było krzeseł, stołu, ławek, tylko gołe ściany. Mój brat, który zdążył zabrać z domu kosę i grabie, poszedł nakosił trawy. Zasłaliśmy nią podłogę i tak spaliśmy 2 tygodnie."


W świątyni w Morągu zamontowaliśmy niewielki dzwon, który będzie pamiątką o tych wszystkich, którzy tworzyli i tworzą parafię. Swoim głosem będzie wzywał wiernych na modlitwę, informuje o ważnych momentach w czasie nabożeństwa, a także wyraża radość z okazji ważnych cerkiewnych świąt. Zamówiliśmy również 6 ikon do ikonostasu, które zostaną wykonane metodą sitodruku.

Niestety nie jesteśmy w stanie w pełni pokryć tych kosztów. Parafianie utrzymują z cały swoich sił cerkiew, lecz inne wydatki są poza zasięgiem finansowym parafii.


Dlatego też zwracamy się do Was z ogromną prośbą o wsparcie. Ofiary można wnosić poprzez zrzutkę lub przelewem na wskazany poniżej numer konta bankowego, nie zapominając przy tym o pozostawieniu informacji z imionami ofiarodawców i ich bliskich, których będziemy wspominać w modlitwach.

Zapraszamy wszystkich serdecznie na nasze uroczystości: 28 lipca 2022 r. godz. 10:00 - ul. Dąbrowskiego 4, 14 – 310 Morąg

Proboszcz parafii wraz z parafianami

Ks. Dariusz Sulima

Parafia prawosławna Św. Mikołaja w Ornecie

Ul. Alej Wojska Polskiego 8

11 – 130 Orneta

Nr konta: 97194010763082232600000000

0 wyświetleń0 komentarzy